Bilety na Coldplay – uważajcie na oszustów!
UWAGA NA OSZUSTÓW!
Brak biletów w oficjalnej sprzedaży i coraz mniej czasu do koncertu Coldplay w Polsce zachęcają oszustów sprzedających fikcyjne bilety do jeszcze większej aktywności.
Na Facebooku od dłuższego czasu przestrzegamy przed osobami, które czyhają na Twoje pieniądze (w GRUPIE czy też WYDARZENIU). Tacy nikczemni osobnicy zwykle podszywają się pod młode niewiasty (choć nie zawsze), które z bólem serca muszą sprzedać bilety na Coldplay (i to najczęściej kilka sztuk). Jak widać poniżej czasami zapominają się przelogować :) :
NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!
Oto kilka wskazówek, które pomogą uchronić się przed oszustami (spisane przez użytkownika Er De):
“1. NACISKAJ NA ODBIÓR OSOBISTY – jeżeli ktoś unika odbioru osobistego albo zwodzi Cię bajeczkami o tym, że mieszka za granicą to daj sobie z tym spokój, najpewniej jest to zwykły naciągacz. Jeżeli zamierzasz sfinalizować transakcję nie idź sam/sama po ich odbiór – chyba że ważysz 100 kg+, masz ponad 2 metry wzrostu, a Krav Maga to Twoja ulubiona forma aktywności fizycznej.
2. ŻĄDAJ ZDJĘĆ BILETÓW/POTWIERDZENIA PŁATNOŚCI – zdjęcie biletu na tle Waszej rozmowy na FB/innym komunikatorze to dość mocne potwierdzenie, że bilety faktycznie istnieją. Nie dajcie się nabrać na bajki typu “nie pokażę kodu kreskowego/nr biletu!” – autor zdjęcia może je przecież bez problemu zamazać, więc w czym kłopot? Dodatkowo dobrze jest zobaczyć też potwierdzenie zakupu typu paragon, wydruk z kasy lub potwierdzenie przelewu z banku.
3. SPRAWDŹ ZDJĘCIA WYSŁANE PRZEZ SPRZEDAJĄCEGO – wystarczy pobrać przesłaną fotkę, a następnie załadować ją na google.pl/imghp i sprawdzić, czy nie jest to czasem zdjęcie ściągnięte z profilu jakiegoś szczęśliwego fana.
4. ZWERYFIKUJ DANE SPRZEDAJĄCEGO – jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na kupno z przelewem i wysyłką to upewnij się co do danych osoby, której zamierzasz wysłać swoje pieniądze. Prosty sposób to wysłać to sprzedającego 0,01 PLN i poprosić o odesłanie, wtedy czarno na białym otrzymasz od banku informację kto faktycznie jest właścicielem konta, na które zamierzasz wpłacić pieniądze za bilety.
5. DOKŁADNIE OPISZ PRZELEW – zawsze dokładnie opisuj przelew, np.: “Zakup 4 biletów typu GA EE na koncert Coldplay w Warszawie 18/06/2017”. W przypadku kiedy ktoś Cię oszuka, a masz jego faktyczne dane (patrz punkt powyżej) i dokładny opis transakcji to zwiększasz szansę na rozprawienie się z oszustem.
6. NACISKAJ NA WYSYŁKĘ Z OPISEM ZAWARTOŚCI – analogicznie do opisu przelewu, w przypadku wysyłki za pobraniem naciskaj sprzedawcę na opisanie zawartości przesyłki i ZAWSZE sprawdzaj opis przy kurierze, o otwieraniu przesyłki w jego obecności nie wspominając.
7. MYŚL!!! – jeżeli historyjka się nie klei, nagle pojawia się osoba z 10 biletami (a kupić można tylko 4 na osobę…), pisze o prezencie od ciotki z Londynu, dane konta nie zgadzają się z danymi z potwierdzenia płatności za bilet… to daj spokój i szukaj dalej.”
Inne przykłady prawdopodobnych fałszywych ogłoszeń:
Jednym słowem – UWAŻAJCIE.
UPDATE!
- W połowie marca został zmieniony regulamin sprzedaży biletów. Bilety zakupione PRZED zmianą regulaminu nadal są na okaziciela (nie ma więc znaczenia imię i nazwisko na bilecie elektronicznym) PO zmianie regulaminu – bilety są imienne.
- Uważalibyśmy też na Waszym miejscu z odkupowaniem biletów elektronicznych od nieznajomych. Nigdy nie wiadomo czy taki bilet nie był sprzedany kilku osobom.
- Głos Live Nation w sprawie odkupowania biletów – LINK
*jeśli NIESTETY jesteście ofiarą takiego oszusta dajcie nam znać i przestrzegajcie innych!