Parachutes rozłożone na czynniki pierwsze
W zeszłym tygodniu Parachutes świętowało swoje piętnaste urodziny. Pierwszy album zespołu z miejsca stał się hitem, a dziś wymienia się go jako jeden z najlepszych debiutanckich albumów w historii. Utwory takie jak Yellow, Shiver czy Trouble zna prawie każdy. Ale czy znacie genezę i znaczenie tych i pozostałych utworów? Na pomoc przychodzi magazyn NME, na którego łamach rozłożono debiutancki krążek Coldplay na czynniki pierwsze!
Don’t Panic
Wczesna wersja tej piosenki pojawiła się już w 1998 roku, jednak wtedy istniała pod nazwą Panic. Utwór został zainspirowany pewnym nieco nieudanym wieczorem, podczas którego Chris spotkał się z młodą dziewczyną, niejaką Alice Hill. Przerobiona wersja piosenki pojawiła się na epce The Blue Room, a kolejna znana wszystkim wersja pojawiła się na debiutanckim albumie zespołu.
Shiver
Tak jak i Don’t Panic, geneza powstania tej piosenki jest również związana z płcią piękną. Jednak w tym przypadku wiadomo tylko tyle, że Chris napisał piosenkę z myślą o tajemniczej kobiecie w której był zauroczony i jak można przypuszczać, na zauroczeniu się skończyło (“So I look in your direction, but you pay me no attention, do you?“). Piosenka jest również swojego rodzaju hołdem w stronę Jeffa Buckleya. Chris po latach przyznał: “To jawna próba naśladowania stylu Jeffa. Nie za dobra, tak mi się przynajmniej wydaję. Mieliśmy wtedy po 21 lat i Jeff był kimś w rodzaju bohatera, więc piosenka jest nim przesiąknięta.
Spies
Już sam tytuł piosenki wiele zdradza – jest to hołd dla ludzi, którzy muszą dzielić swoje życie między dwie (a czasem i więcej) tożsamości (“I awake to find no peace of mind, I said how do you live, As a fugitive?“). Członkowie zespołu, którzy są wielkimi fanami James Bonda i kompozytora Johna Barry’ego, przyznali że Spies jest odą do Agenta 007.
Sparks
W porównaniu do Shiver, gdzie Chris uważa się za miłosnego nieszczęśnika który zawsze będzie sam, w Sparks próbuje przekonać swoją byłą dziewczynę że warto mu dać jeszcze jedną szansę – jednak jest tutaj malutka wskazówka, że Chris ponownie ją zrani. “And I know I was wrong” a potem “But I won’t let you down, oh yeah, oh yeah, oh yeah, yeah I will, yes I will.”
Yellow
Jak mówi pewna legenda, Chris stał na zewnątrz studia nagraniowego w Walii i był tak zauroczony widokiem gwiazd na niebie, że postanowił napisać o nich piosenkę. W trakcie pisania słów, Chris czuł że piosence czegoś brakuje, jakiejś jednej frazy. Wtedy spostrzegł książkę telefoniczną (z ang. “Yellow Pages”). Voila! Chris przyznał także, że piosenka na początku była luźną interpretacją stylu Neila Younga, graną dla gości którzy odwiedzali studio.
Trouble
Piosenka o kłopotach, które miały miejsce między członkami zespołu. “Działo się trochę złych rzeczy w naszym zespole. Ta piosenka jest o złym traktowaniu ludzi, których naprawdę kochasz. Ja tak traktowałem niekktórych członków naszego zespołu” – wspominał Chris.
Parachutes
Najkrótsza piosenka na albumie. Początkowo zespół chciał nazwać swój debiutancki krążek Don’t Panic albo Yellow, ale ostatecznie padło na Parachutes. Dlaczego? Ponieważ wg Chrisa i spółki, tytuł ten był nieco łagodniejszy niż pozostałe, a sam spadochron kojarzy się z czymś, co pomoże ci w niebezpieczeństwie. “In a haze, a stormy haze, I’ll be round, I’ll be loving you always.”
High Speed
Piosenka o niepokoju, która porównuje szybki i płomienny romans do niebezpieczeństw które mogą towarzyszyć nam w pędzącym samolocie. Chris pyta czy ktokolwiek jest w stanie zapanować nad jego niepewną sytuacją – “Can anybody fly this thing? Before my head explodes, or my head starts to ring.”
We Never Change
W tym utworze dominuje nerwowość. Chris jest niespokojny o swoje życie i chce je przeżyć po swojemu (“I want to fly and never come down“) – daje to do zrozumienia i jest wyraźnie podekscytowany. Jednak po chwili się nieco uspokaja i już nie chodzi z głową w chmurach (“So I want to live in a wooden house“).
Everything’s Not Lost
Ostatnia piosenka na albumie zawiera ukryty utwór – Life Is For Living. Obie kompozycje mówią o tym, że nie warto przejmować się przeszłością – trzeba zapomnieć o przeszłości, pozwolić żeby stare rany się zagoiły i z optymizmem spoglądać w przyszłość (“When you thought that it was over, You could feel it all around, Everybody’s out to get you, Don’t you let it drag you down.“)
Źródło: nme.com